EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2020

Utworzono dnia 29.09.2020

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku.

Na świecie jest dziś między 6000 a 7000 języków; używa ich 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw.

W samej Europie funkcjonuje około 225 rodzimych  języków, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata.

W Szkole Podstawowej w Piekarach świętowaliśmy Europejski Dzień Języków w poniedziałek 28 września.Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawczyniami przygotowali wspaniałe dekoracje, zamieszczając na drzwiach wejściowych informacje dotyczące wybranych krajów, flagi i ciekawostki językowe. Zaprezentowano takie kraje jak Polska, Francja, Czechy, Anglia, Szkocja, Szwajcaria i Hiszpania Dziewczynki i chłopcy ubrani w stroje charakterystyczne dla danego państwa, brali udział w quizach językowych i mieli okazję spróbowania potraw związanych z danym regionem. Pięknie prezentowała się klasa „O” w biało-czerwonych strojach.

Uczniowie klas V- VIII  otrzymali zadania do wykonania zakodowane kodami QR, które należało odszukać w różnych miejscach szkoły. Z rozszyfrowaniem kodów   i odpowiedziami na pytania, najszybciej poradzili sobie Daniel, Eryk i Kacper z klasy VII.

Klasy wykonywały prace projektowe związane z danym krajem i zamieszczały je na gazetkach. Konkurs online, polegał na rozpoznaniu języka, w którym toczyła się rozmowa i był przeznaczony dla uczniów klas starszych. Uczniowie tych klas uczestniczą także w grze językowej, w której mierzą się z 51 zadaniami.Gra trwa do końca tygodnia, wykonanie minimum 10 zadań, potwierdzone przez nauczyciela, uprawnia do zdobycia specjalnego dyplomu. Młodsi uczniowie słuchali piosenki z filmu ”Królowa Lodu” śpiewanej w 25 językach świata, rozpoznając wiele z nich.

Wyzwaniem dla chętnych i kreatywnych uczniów jest Europejski Konkurs Koszulkowy.Polega on na wykonaniu projektu oficjalnej koszulki EDJ 2021 i trwa aż do końca grudnia. Zachęcam do udziału!

Nasza szkolna podróż po Europie dostarczyła nam ciekawych wrażeń i informacji na temat Europy, jej mieszkańców i języków, którymi się posługują..

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

Bożena Łazarska

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2020