Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020

Utworzono dnia 02.09.2019

Inauguracja roku szkolnego 2019/20  w Szkole Podstawowej w Piekarach oraz Przerwany Marsz…

2 września 2019r. nastąpiła uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej  im. Jana Długosza w Piekarach. Nowy rok szkolny  rozpoczęła  o godz. 9.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym w Liszkach.

O godz. 11.00 cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy Piekar spotkali się pod pomnikiem na pętli, gdzie Pani Dyrektor Maryla Małucha- Kapusta oraz przedstawiciele klas złożyli czerwone róże. Następnie przedstawiciele pokolenia Dzieci Wojny, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Piekar, Uczniowie, Rodzicie i Nauczyciele udali się do szkoły, tworząc Przerwany Marsz… polegający na symbolicznym dokończeniu przerwanego  przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły. 80 lat temu w 1939 dzieci nie mogły dotrzeć do swoich szkół. Wybuch II wojny światowej zmienił tamten rok w dramatyczny czas.

Punktem kulminacyjnym akcji oraz upamiętnieniem 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej było uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Mieszkanka Piekar – Pani Zofia Galos opowiedziała dzieciom  o dniu Pacyfikacji Piekar i uświadomiła słuchaczom jak trudne to były czasy i jak powinniśmy być dumni, że możemy żyć w wolnej Polsce i uczyć się w naszej szkole.

Akcja Przerwany Marsz… to inicjatywa Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, którą podjęła także nasza szkoła.

Po uroczystej części apelu Pani Dyrektor  przywitała wszystkich zgromadzonych na sali gimnastycznej: Uczniów, Nauczycieli, a także licznie przybyłych Rodziców.

Szczególne słowa powitania Pani Dyrektor skierowała do najmłodszych, życząc im, aby nauka była wspaniałą przygodą, dzięki której będą mogli rozwijać  swoje pasje.

Klasa VIII natomiast ma odpowiedzialne zadanie związane z egzaminem ósmoklasisty.

Wszystkim uczestnikom Przerwanego Marszu… składam gorące podziękowanie za upamiętnienie wybuchu II wojny światowej i wspólne powitanie nowego roku szkolnego. Uczniom życzę wiele wytrwałości, zapału do pracy i nauki a Rodzicom jak najmniej trosk. Nauczycielom życzę nieustającego entuzjazmu i cierpliwości.

Rok szkolny 2019/20 właśnie się rozpoczął !!!

Maryla Małucha-Kapusta

Monika Żmudka