Akcja "Czytam sobie"

Zajęcia wspomagające dziecko w czytaniu odbywają się we wtorki od 12.30 do 13.30.

Drodzy Rodzice !

Chcielibyśmy zaproponować młodszym dzieciom udział w zajęciach pozalekcyjnych promujących i  ułatwiających samodzielne czytanie. Zaletą akcji „Czytam sobie w bibliotece” jest rozbudzanie w dzieciach pasji poznawania poprzez czytanie. Radość czytania to nie tylko poczucie odkrywania atrakcyjnych wydarzeń. To również przemyślana nauka pracy z tekstem poprzez różnorodne ćwiczenia słownikowe, doskonalenie umiejętności zgłoskowania, literowania, składania zdań oraz sięgania do słowniczka trudniejszych wyrazów, czy atrakcje w postaci dyplomów sukcesu.

Nasze zajęcia poprowadzą młodego czytelnika od składania liter do płynnego czytania. Pozwolą dziecku szybko poczuć smak sukcesu. Sukcesu z pierwszej przeczytanej książki. Sukcesu szkolnego, który będzie skutkiem ubocznym. Namawiamy również Rodziców do czytania dzieciom i pomagania im w nauce samodzielnego czytania. Czytanie to nie tylko przyjemność. Dzięki książkom lepiej rozumiemy świat i siebie wzajemnie.

Przy panującej obecnie tendencji na nieczytanie mamy nadzieję przyczynić się do tego, by dziecko czytało z zainteresowaniem i chciało sięgnąć po kolejne pozycje. Pozostaje mieć nadzieję, że mali amatorzy książek odkryją w sobie tę pasję, wyrastając z czasem na mądrych
i zaangażowanych  - dorosłych już – czytelników.

10 sposobów na dobry początek

dziecięcej przygody z czytaniem

1. Ustal najlepszą dla wszystkich porę na czytanie – na początek 10-15 minut dziennie.
  2. Uszanuj wybór dziecka – książka nie zawsze musi uczyć, może też bawić.
  3. Panuj nad sentymentalizmem – to, co podobało się tobie, nie musi się podobać twojemu dziecku.
  4. Podsuń dziecku niewielkie fragmenty tekstu, pisane dużym drukiem*.
  5. Podpowiedz dziecku, że może używać palca jako wskaźnika – uporządkuje ruch oczu i zaktywizuje pracę mózgu.
  6. Po lekturze bądź dociekliwy (pytaj: kto?, gdzie?, dlaczego?), ale nie natarczywy. Zaproponuj proste zabawy z tekstem. Kto szybciej znajdzie w przeczytanym fragmencie słowa z jakąś literą lub sylabą, ten wygrywa. W ten sposób dziecko utrwali w pamięci obrazy tych słów.
  7. Uszanuj chęć czytania po cichu.
  8. Kłopoty z głośnym czytaniem czasem wynikają np. z zaniżonej samooceny, a nie z problemów ze składaniem liter w słowo.
  9. Zauważaj i doceniaj każdy postęp w czytaniu.
  10. Udowodnij dziecku, że lubisz czytać.