ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH I CYBERPRZEMOC

Utworzono dnia 30.03.2019

Dnia 28 marca 2019 roku w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa „SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO” przedstawicielka Komendy Powiatowej Policji w Krakowie  asp. Ewa Kądziołka przeprowadziła spotkanie z rodzicami i nauczycielami dotyczące tematyki odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.

Spotkanie miało charakter profilaktyczno-edukacyjny, a jego celem było uświadomienie rodzicom konsekwencji płynących z zachowań dzieci i młodzieży niezgodnych z prawem. Poruszono również ważny temat dotyczący  odpowiedzialności prawnej rodziców wynikającej z władzy rodzicielskiej. Omawiane były też zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich za popełnione czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Policjantka zapoznała rodziców z katalogiem środków poprawczych i wychowawczych, jakimi dysponuje sąd rodzinny wobec osób nieletnich, które dopuszczają się czynów karalnych.

Omówione zostało również zjawisko cyberprzemocy na podstawie filmu, który ukazywał brutalną rzeczywistość życia młodych ludzi w sieci oraz przekazano rodzicom i nauczycielom jak ważne jest uwrażliwianie  dzieci i młodzieży, aby w sposób bezpieczny  poruszali się w świecie wirtualnym.

Prelekcja przeprowadzona przez asp. Ewę Kądziołkę z Powiatowej Komendy Policji     w Krakowie przyczyniła się do wzrostu świadomości zagrożeń wśród rodziców i nauczycieli, jakie czyhają na młodego człowieka, co w efekcie przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa naszych dzieci, które na co dzień obcują z internetem.

Edyta Fugas -  Pedagog