Sterujemy robotami

Utworzono dnia 21.03.2018, 18:48

Dzięki staraniom Pani Dyrektor Maryli Małuchy-Kapusty zostało do szkoły zakupione 5 robotów mBot. Roboty będą wykorzystane na zajęciach z programowania w ramach projektu "Wzmacnianie kompetencji kluczowych w szkołach w Gminie Liszki”,na zajęciach komputerowych i informatycznych i świetlicowych.

Robot mBot został stworzony do nauki programowania. Programowany jest w graficznych środowiskach opartych na Scratch (PC) i Blockly (tablety), doskonale nadaje się do realizacji podstawy programowej na I i II etapie edukacyjnym. Dzięki sterownikowi zgodnemu z Arduino, może być z powodzeniem stosowany do nauki programowania w językach kodowanych tekstowo, opartych na C/C++.

Po zakupieniu robotów w ich składaniu pomogli uczniowie ze świetlicy, a w zamontowaniu dodatkowych zderzaków ze styropianu (by nie uszkodzić delikatnych czujników) - uczniowie z klasy IV.

Na zajęciach świetlicowych uczniowie testowali zakupione roboty. Były one sterowane z klawiatury komputera z wykorzystaniem programu mBlock, umożliwiającym programowanie różnych sterowników zgodnych z Arduino (Uno, Leonardo, Makeblock Orion, mCore i innych).

Odbyły się walki 'sumo", polegająca na wypchnięciu przeciwnika poza wyznaczony okrąg oraz gonitwy robotów.

Test wypadł nadspodziewanie dobrze.