Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa - Piekary

Festiwal Krytycznego Myślenia

Utworzono dnia 22.11.2022
W naszej szkole rutynami Myślenia Krytycznego pracujemy już od dłuższego czasu. Skuteczność krytycznego myślenia sprawdza się zarówno w przedszkolu, jak i w pracy ze starszą młodzieżą. Na każdym przedmiocie stosujemy te narzędzia, ponieważ kluczem do skutecznego stosowania rutyn jest doświadczenie. Rutyn używamy wielokrotnie w klasie, aby uczniowie świadomie uczestniczyli procesie nauki i współtworzyli go. Raz w miesiącu zespół wdrożeniowy intensyfikuje działania i na wszystkich przedmiotach uczniowie pracują z wykorzystaniem rutyn.
,,Pracowite Pszczółki” pracując w oparciu o rutynę WIDZĘ, MYŚLĘ, ZASTANAWIAM SIĘ, próbowały odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób każdy z nas powinien dbać o zdrowie.
Na lekcji polonistycznej pierwszoklasiści poznali literę "z". Wstępem do zajęć było wykorzystanie rutyny WIDZĘ - MYŚLĘ - ZASTANAWIAM SIĘ w oparciu o ilustrację zamku. Uczniowie chętnie i w ciekawy sposób wypowiadali się na temat obrazka. Zastanawiali się czy ktoś tu mieszka, ile lat ma budowla, jakiej wysokości są wieże, a także byli zainteresowani czy w zamku można spotkać ducha. Udzielane odpowiedzi były różnorodne i intrygujące.
Uczniowie klasy 2 poznali dzisiaj nową rutynę: TEZA – ARGUMENT – PYTANIE , która została wykorzystana na podsumowanie tematu „Bogactwa naturalne”. Dzięki zastosowanym narzędziom uczniowie zrozumieli, dlaczego człowiek powinien rozsądnie korzystać z bogactw naturalnych. Pytania sformułowane przez uczniów stały się wnioskiem do dalszej pracy w tym temacie.
Wśród uczniów klasy trzeciej także dominowała rutyna WIDZĘ - MYŚLĘ - ZASTANAWIAM SIĘ, która była wykorzystana przy pracy z obrazem Józefa Chełmońskiego ,,Odlot żurawi".
Uczniowie mieli okazję stawiać hipotezy, a następnie sprawdzali fakty. Dzieci były bardzo zainteresowane tematem, stawiały pytania: np. gdzie odlatują żurawie, jaki to może być miesiąc. W ten sposób dzieci uczyły się też bardzo ważnej umiejętności – odróżniania faktów od opinii.
W czasie zajęć języka angielskiego też wiele się działo. Uczniowie klasy 1 nazywając członków rodziny, wykorzystywali już świetnie im znaną rutynę WIDZĘ - MYŚLĘ - ZASTANAWIAM SIĘ.
W klasie 5 pojawiła się bardzo ciekaw metoda o nazwie KAWUSIA. Dzieci były bardzo zaintrygowane i z dużym zaangażowaniem przystąpiły do pracy z zaimkami. W klasie 7 trudna lekcja powtórzeniowa przed sprawdzianem była poprowadzona przez samych uczniów, którzy stosując metodę WĘDRUJĄCEJ KARTKI utrwalali wiedzę.
Lekcja matematyki w klasie 5 na temat dodawania i odejmowania ułamków zwykłych odbyła się z wykorzystaniem rutyny 3 PRZYKŁADY - REGUŁA - PRZYKŁAD. Uczniowie bacznie obserwowali i wyciągali wnioski, jak poprawnie dodać i odjąć dwie liczby mieszane. Co ważne dzieci też stosowały regułę na własnych przykładach i umiały wskazać błędy w rachunkach, gdzie nie zastosowano się do zasad.
Z kolei na lekcji matematyki w klasie VI znalazła zastosowanie popularna rutyna WIDZĘ-MYŚLĘ - ZASTANAWIAM SIĘ przy obserwacji ilustracji dołączonej do zadania, wskazywaniu danych niezbędnych do rozwiązania problemu.
W klasie VII przy omawianiu procentów wykorzystana została rutyna POCZĄTEK - ŚRODEK-KONIEC. Uczniowie obliczali procent liczby, a także liczbę, znając jej procent. Później następowało porównywanie o ile procent więcej lub mniej dana wielkość jest odpowiednio większa lub mniejsza.
W czasie zajęć z chemii siódmoklasiści, realizując temat „Zanieczyszczenia powietrza”, pracowali z rutyną "Kawusia". Uczniowie podzieleni na grupy zajmowali się różnymi zagadnieniami m.in: źródłami zanieczyszczeń powietrza, dziurą ozonową i efektem cieplarnianym. Na zapoznanie się z materiałem mieli 15 minut. Następnie wybrana osoba z grupy zapoznawała kolejne osoby z innej grupy z informacjami dotyczącymi swojego tematu. Osoby referujące zmieniały się, aby za każdym razem wiadomości przedstawiał inny uczeń.
Biologia w klasie 5 odbyła się z wykorzystaniem rutyny MYŚL - KOMBINUJ – ODKRYWAJ, która pozwoliła uczniom na wykorzystanie posiadanej już wiedzy, rozbudziła ciekawość i zachęciła do większej dociekliwości.
Natomiast klasa 7 na lekcji biologii w czasie tematu o „Higienie i chorobach układu pokarmowego” korzystała z narzędzia POMYŚL - ZNAJDŹ PARĘ - PODZIEL SIĘ.
Każdy uczeń indywidualnie zastanawiał się, na czym polega higiena układu pokarmowego, następnie w parach następowało dzielenie się przemyśleniami i spostrzeżeniami. Uczniowie, słuchając się wzajemnie, mogli poznać i zrozumieć wiele perspektyw, wyjaśnić swoje punkty widzenia. Pozwoliło to na aktywne i efektywne opanowanie realizowanego materiału.
W czasie zajęć języka polskiego uczniowie pracowali z wykorzystaniem trzech rutyn. W ramach DOUBLE BOUBLE szukali cech wspólnych, wskazując również różnice między elementami. Metoda MOST świetnie sprawdziła się w czasie analizy wiersza wśród czwartaków, a także przy analizie lektur egzaminacyjnych „Zemsta” i „Quo vadis” w kl. 7 i 8. Wśród tych uczniów również wykorzystane było narzędzie TEZA – ARGUMENT – PYTANIE. Uczniowie musieli się wykazać znajomością tekstu, przybliżyć argumentację i dążyć do pogłębionej analizy, zadając pytania.
Lekcje z wykorzystaniem rutyn przebiegają w przyjaznej atmosferze, uczniowie są pozytywnie nastawieni do pracy, wykazują się dużą aktywnością i okazują zadowolenie z osiągnięć. Ich zaangażowanie sprawia, że lekcję mijają szybko. Czas pracy w grupach był bardzo twórczy. Zastosowane w czasie lekcji metody pozwoliły uczniom wpływać na kształt zajęć.
Pracując w wykorzystaniem rutyn, próbujemy nauczyć dzieci kreatywności, samodzielności, a także umiejętności refleksji. Chcemy ukształtować młodych ludzi, którzy będą potrafili samodzielnie myśleć i podejmować decyzje najlepsze dla siebie i otoczenia.
 
 
 
 
Monika Żmudka,
Maria Bondyra,
Elżbieta Nęcka,
Anna Lelek,
Anna Dziurgot,
Anna Gilewska,
Dorota Koza,
Ewelina Laskowska,

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku dla naszej Szkoły

WSPIERAMY SĄSIADÓW

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Zegar