Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa - Piekary

Festiwal Krytycznego Myślenia

Utworzono dnia 02.04.2023

W marcu, jak co miesiąc, uczestniczyliśmy w kolejnym Festiwalu Krytycznego Myślenia, który odbywa się w naszej szkole cyklicznie, raz w miesiącu. To w tym czasie jeszcze intensywniej pracujemy rutynami.

Rutyny myślowe często postrzegane są jako najważniejsza część projektu SUM, w jakim nasza szkoła bierze udział. Jest to kluczowa metoda rozwijania myślenia krytycznego. Rutyny w bardzo sprawny i efektywny sposób prowadzą nas do celu –WIDOCZNEGO MYŚLENIA UCZNIÓW! Rutyny nie mają więc nic wspólnego z nudną i monotonią są to bardzo proste i zrozumiałe schematy, które mogą być stosowane na każdej lekcji i są dobierane odpowiednio do celu, jaki chcemy osiągnąć z naszymi uczniami. Wymagają od uczniów korzystania z wcześniej nabytej wiedzy.

W tym miesiącu w czasie Festiwalu wykorzystaliśmy następujące metody.

W tym tygodniu przedszkolaki z grupy "Mądre Sówki" przy okazji wielkanocnych tematów pracowały rutyną POCZĄTEK – ŚRODEK – KONIEC, ustalając kolejność historii "Kolorowe kurczęta".  Dzieci próbowały również wczuć się w role bohaterów omawianej historyjki , wykorzystując rutynę MYŚL  –  CZUJ  –  DBAJ.

Uczniowie kl. II aktywnie pracowali z rutyna MOST przy realizacji tematu związanego z pogodą.

Metoda bąbelków, czyli DOUBLE BUBLE świetnie się sprawdziło w klasie III, gdy dzieci porównywały obrazy Salvadora Dali i Wassila Kandinskiego.

W kl. IV na podsumowanie zajęć z języka polskiego została wykorzystana rutyna TEZA ARGUMENT PYTANIE.

W kl. V mnożenie liczb dziesiętnych i rozwiazywanie zadań tekstowych odbyło się z wykorzystaniem różnorodnych rutyn: POCZĄTEK ŚRODEK KONIEC, WIDZĘ MYŚLĘ ZASTANAWIAM SIĘ, MAPA ROZWIĄZYWANIA ZADAŃ, ŁAMACZ MATEMATYCZNY. Uczniowie rozwiązywali zadania, z jakimi mogą się spotkać w codziennym życiu.
W czasie biologii uczniowie kl. V przy realizacji tematu " Pęd. Budowa i funkcje łodygi" wykorzystywali rutynę  POMYŚL  –  ZNAJDŹ PARĘ  – PODZIEL SIĘ.

Natomiast na języku polskim piątoklasiści aktywnie pracowali, wykorzystując rutynę MOST oraz WIDZĘ MYŚLĘ ZASTANAWIAM SIĘ.

Wśród uczniów kl. VI na języku polskim przy analizie obrazu "Pracownia geografa" świetnie sprawdziła się RUTYNA 12 PYTAŃ. Udowodniła, że uczniowie są dociekliwi! Dzięki tylu pytaniom analizę dzieła malarskiego przejęli całkowicie szóstoklasiści, a przecież o to chodzi w SUM!

Z kolei na matematyce w kl. VI mnożenie i dzielenie liczb odbyło się w oparciu o rutynę Myśl Kombinuj Odkrywaj. W ten sposób uczniowie odkrywali znak iloczynu i ilorazu liczb o tych samych oraz o przeciwnych znakach.

Siódmoklasiści układali równania do zadań tekstowych, wykorzystując rutynę WIDZĘ – MYŚLĘ – ZASTANAWIAM SIĘ. Uczniowie wskazywali wysokość prostopadłościanu, aby jego pole wynosiło 280 centymetrów kwadratowych.

Na lekcji biologii uczniowie kl. VII, realizując temat  „Higiena i choroby układu nerwowego" pracowali lubianą przez młodzież rutyną KAWUSIA.

W czasie zajęć języka polskiego wśród uczniów kl. VII i VIII królowały metody WIDZĘ – MYŚLĘ – ZASTANAWIAM SIĘ oraz MOST.

Dzięki pracy rutynami rozbudzamy w uczniach gotowość do dociekania, pobudzamy do wysiłku rewidowania przekonań.

W naszej szkole rutyny odgrywają ważną rolę, kierują aktywność uczniów na znane ścieżki działania. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych rutyn uczniowie badają problemy, dyskutują i wymieniają się informacjami. 

Maryla Małucha – Kapusta

Anna Kasztelewicz – Królik

Dorota Koza

Anna Lelek

Ewelina Laskowska

Elżbieta Nęcka

Monika Żmudka

 

 

zdjęcia

Utworzono dnia 02.04.2023, 18:21

Przekaż 1,5% podatku

Przekaż 1,5% podatku dla naszej Szkoły

WSPIERAMY SĄSIADÓW

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Zegar